lajtboks || Galeria kłAMStw

IMG_8772

Galeria kłAMStw

AMS to jeden z potentatów na polskim rynku outdooru. Bilbordy, citylighty i inne reklamy wielko powierzchniowe. Gigantyczne pieniądze z cynicznej działalności. Wynajęcie jednego bilbordu na okres jednego miesiąca kosztuje od 500zł – 700zł, a inne formy przekraczają 100 tys zł. Żyć nie umierać. AMS doskonale wie jak realizować politykę marketingu i public relations. To ich branża. Z drugiej strony według poznańskiego Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (raport z 2009 roku) 68% z badanych bilbordów „stoi” nielegalnie.

To nie przeszkadza AMS w kreacji „prospołecznego wizerunku”. Od 2000 roku prowadzi szczytną działalność pod nazwa Galeria AMS. W konkursach raz głupich, raz mądrych dają miejsce spełniać się artystom chowu ASP. Słuszna inwestycja w kulturę zawsze przynosi efekt – bezkrytyczność przyszłych elit. Rajkowska, Bujnowski, Maciejowski, Twożywo… nie chodzi o to byśmy mieli coś przeciw tym ludziom. Chodzi o obnażenie mechanizmów działania tego syfu.

W 2003 roku uznani artyści brali udział w legitymizacji galerii AMS, w konkursie pt. „Jak tu teraz żyć”, nasi przyjaciele z RAT, „sklinowali” zwycięską pracę Maciejowskiego, odpowiadając – „walczyć by żyć”. Ta interpretacja najwyraźniej nie spodobała się AMS. Do tej pory zastanawiające jest, co się nie spodobało. Treść, polemika, czy raczej obawa przed utratą kontroli nad zawłaszczoną przestrzenią, którą próbuje odzyskać ktoś spoza układu, jakiś radykał czy wywrotowiec. RAT do tej pory jest ścigany przez policję na wniosek AMS.

Kiedy z kolei w 2004 roku wykleiliśmy „Matkę z dwoma braćmi, na bilbordzie należącym do konkurencji, do ich drzwi zapukali z wizytą przedstawiciele AMS, sugerując, mimo że to nie ich nośnik, w ramach „solidarności branżowej”, złożenie wniosku do prokuratury o ściganie nas pod zarzutem zniszczenia mienia. Nie dość zatem, że mieliśmy na głowie konserwatywnych ortodoksów zarzucającym nam obrazę uczuć religijnych, liberalny i prospołeczny AMS nasłał na nas policje w imięobrony „własności prywatnej”.

Ciąg dalszy nastąpił po naszej akcji dotyczącej wyborów parlamentarnych. Znowu AMS zareagował godnie. Na stronie www.kampaniespoleczne.pl, dowiedzieliśmy się że jesteśmy włamywaczami i pospolitymi kryminalistami. Co zostało zgłoszone na policję.

Zatem kto ma prawo do tej przestrzeni publicznej?

Wasze działania to jedno wielkie kłAMStwo…

IMG_8775